Kendriya Vidyalaya BSF, Jodhpur

 

Earlier all the committees were constituted for the session 2017-18 for well-functioning of the Vidyalaya.  Consequent upon transfer and joining of new staff members in this Vidyalaya, the following committees are being reconstitutes for the session 2017-18 for smooth functioning and all round development of the Vidyalaya. All the members of the committee should actively co-operate in a team spirit for desired result.

 

Please note & comply accordingly.

 

Committees for the Session 2017-18

1-         Academic & Subject Committee

 

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C Subject committee Indian languages

 

 

2

Sh. S.S. Meena PGT Phy.

I/ Subject Committee Science

 

 

3

Sh. Ramesh Choudhary PGT Eco.

I/C Subject Committee So. Science

 

 

4

Sh. M.S. Shekhawat, PGT Maths

I/C Subject Committee Maths

 

 

5

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

I/C Subject Committee English & Foreign languages

 

 

6

Sh. R.L. Dave, HM

I/C Subject Committee Primary

 

 

2-         (i) Examination Committee (Secondary)

 

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C School Examination

 

 

2

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

I/C CBSE & External Exam.

 

 

3

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

 

4

Sh. R.K.Nagar TGT S.St

Member

 

 

5

Mrs. Rukmini Chauhan TGT Bio.

Member

 

 

            (ii) Examination Committee (Primary)

 

1

Sh. G.R. Choudhary, PRT

I/C

 

 

2

Sh. Neetu Vishwakarma, PRT

Member

 

 

3

Mrs. Suman Yadav

Member

 

 

3-         CCA Committee

1

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

I/C

 

2

Sh. Jitendra Sharma, TGT Skt.

Member

 

3

Mrs. Alpana Choudhary, TGT Eng.

Member

 

4

Sh. L.K. Dave, TGT Eng.

Member

 

5

Sh. P.R. Meghwal, PRT

Member

 

4-         Admission Committee

1

Sh. D.S. Shekhawat, PGT (CS)

I/C

 

2

Sh. R.K.Choudhary PGT Chem.

Member

 

3

Sh. Raghunath Ram TGT (S.St.)

Member

 

4

Sh. L.K. Dave, TGT Eng.

 

 

5

Sh. Harish Chandra Bhati, PRT

Member

 

5-         Time Table & Arrangement Committee (Secondary)

1

Sh. M.S. Shekhawat, PGT (Maths)

I/C Secondry

 

2

Sh. Raghunath Ram, TGT (S.St.)

Member

 

3

Mrs. Alpana Choudhary, TGT (Eng.)

Member

 

6-         Discipline Committee

1

Sh. G.S. Rathore TGT PHE

I/C

 

2

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

Member

 

3

Sh. S.S. Meena, PGT Phy.

Member

 

4

Smt. Dhira Bhati, PRT

Member

 

5

Sh. L.K. Dave TGT English

Member

 

6

Sh. P.R. Meghwal PRT

Member

 


 

7-         House Master & Associate House Masters

7A-      Secondary Section

7A(i)-  Shivaji House

1

Sh. Ramesh Choudhary, PGT (Eco.)

I/C

 

2

Mrs. Alpana Choudhary TGT Eng.

Member

 

3

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

7A(ii)- Tagore House

1

Mrs. Babita J. Singh, PGT Bio.

I/C

 

2

Sh. H.D. Charan, TGT Hindi

Member

 

3

Sh. Sukhdev Singh, TGT Maths

Member

 

7A(iii)-Ashoka House

1

Mrs. M.S. Shekhawat, PGT Maths

I/C

 

2

Sh. Raghunath Ram, TGT S.St.

Member

 

3

Sh. L K  Dave TGT English

Member

 

7A(iv)- Raman House

1

Sh. Shyam Sunder, PGT Comm.

I/C

 

2

Sh. L.K. Dave, TGT Eng.

Member

 

3

Sh. R.K. Nagar, TGT SSt.

Member

 

7B-      Primary Section

1

Sh. P.R. Meghwal, PRT

I/C CCA Primary

 

2

Smt. Suman Yadav, PRT

Member

 

7B(i)-   Shivaji House

 

1

Sh. G.R. Choudhary, PRT

I/C

 

2

Sh. R.R. Azad PRT

Member

 

7B(ii)-  Tagore House

1

Sh. Neetu Vishwakarma, PRT

I/C

 

2

Mrs. Dhira Bhati, PRT

Member

 

7B(iii)- Ashoka House

1

Sh. Abhimanyu Singh, PRT

I/C

 

2

Smt. Indu Verma, PRT

Member

 

7B(iv)- Raman House

1

Sh. H.C. Bhati, PRT

I/C

 

2

Mrs. Suman Yadav, PRT

Member

 

8-         Publication Of Vidhalaya Patrika & News Letters

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C

 

2

Sh. N.R. Jangir PGT Eng.

Member

 

3

Sh. Jitendra Sharma TGT Sanskrit

Member

 

4

Mrs. Alpana Choudhary TGT Eng

Member

 

5

Sh. H.D. Charan TGT Hindi

Member

 

6

Sh. L.K. Dave TGT English

Member

 

7

Sh. R.L. Dave H.M.

Member

 

9-         Career Guidance & Counseling Committee

1

Sh. D.S. Shekhawat PGT C.S.

I/C

 

2

Sh. N.R. Jangir PGT Eng.

Member

 

3

Smt. Babita J Singh PGT Bio.

Member

 

4

Mrs. Alpana Choudhary, TGT Eng.

Member

 

5

Counselor  (if any)

Member

 


 

10 (A)  Library Committee for Primary Section

1

Headmaster (Sh. R.L. Dave)

I/C

 

2

Librarian (Sh. R.K. Trivedi)

Member

 

3

Sh. G.R. Choudhary, PRT

Member

 

4

Sh. Neetu Vishwakarma, PRT

Member

 

5

Class teachers of all primary classes

Member

 

6

 

Member

 

7

 

Member

 

10 (B)  Library Committee for Secondary Section

1

Principal (Mr. Vivek Yadav)

I/C

 

2

Librarian (Sh. R.K. Trivedi)

Member

 

3

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

Member

 

4

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

Member

 

5

Mrs. Alpana Choudhary, TGT Eng.

Member

 

6

Sh. R.R. Azad PRT

Member

 

7

 

 

 

8

 

 

 

11-       Scout & Guide

1

Sh. L.K. Dave TGT Eng

I/C (SCOUT)

 

2

Ms. Babita J. Singh PGT Bio

I/C (GUIDE)

 

3

Mrs. Rukmini Chauhan TGT Bio.

Member

 

4

Sh. H.D. Charan TGT Hindi

Member

 

5

Mrs. Alpana Choudhary TGT Eng

Member

 

12-       N.C.C.

1

Sh. P.R. Meghwal PRT

I/C

 

13-       Cub & Bulbuls Captains

1

Sh. R.R. Azad PRT

I/C Cubs

 

2

Smt. Dhira Bhati PRT

I/C Bulbul

 

3

Sh. G.R. Choudhary PRT

Member

 

4

Sh. Harish Chandra Bhati PRT

Member

 

5

Sh. Neetu Vishwakarma PRT

Member

 

6

Mrs. Indu Verma PRT

Member

 

14-       Games & Sports Committee

1

Sh. G.S. Rathore TGT PHE

I/C

 

2

Sh. Ramesh Choudhary PGT Eco.

Member

 

3

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

4

Sh. Sukhdev Singh, TGT (Maths)

Member

 

5

Sh. R.L. Dave H.M.

Member

 

6

Sh. G.R. Choudhary PRT

Member

 

15-       Local Purchase Committee of VMC

 

As per list approved by the Chairman VMC

 

 

16-       Rajbhasha Committee

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C

 

2

Sh. H.D. Charan, TGT Hindi

Member

 

3

Sh. Jitendra Sharma,TGT Sanskrit

Member

 

4

Sh. Pokar Ram, UDC

Member

 

5

Sh. M. Rafique, LDC

Member

 

17-       Population Education & NAEP

1

Mr. R K Choudhary PGT Chem

I/C

 

2

Ms. Babita J. Singh PGT Bio

Member

 

3

Mrs. Rukmini Chauhan TGT

Member

 

4

(Nurse Contractual)

Member

 


 


18-       Social Science Exhibition

1

Sh. Ramesh Choudhary PGT Eco.

I/C

 

2

Sh. R.K.Nagar TGT S.St

Member

 

3

Sh. Raghunath Ram TGT S.St.

Member

 

4

Sh Dheeraj Rao PRT Music

Member

 

19-       Science & Maths Exhibition Committee

1

Sh. S.S. Meena, PGT Phy.

I/C

 

2

Sh. M.S. Shekhawat, PGT Maths

Member

 

3

Sh. D.S. Shekhawat, PGT CS

Member

 

4

Mrs. Babita J. Singh PGT Bio.

Member

 

5

Sh. R.K. Choudhary PGT Chem.

Member

 

6

Sh. Sukhdev Singh, TGT Maths

Member

 

20-       Website Updation Committee

1

Sh. D.S. Shekhawat PGT Comp.

I/C

 

2

Comp. Instructor Contractual

Member

 

3

Sh. G.R. Choudhary, PRT

Member

 

4

Sh. M. Rafique, JSA

Member

 

21-       Vidyalaya Maintenance & Repair (M&R) Committee

1

Sh. Abdul Jabbar TGT WE

I/C

 

2

Sh. R.K. Nagar, TGT (S.St.)

Member

 

3

Sh. H.C. Bhati, PRT

Member

 

4

Sh. G.S. Rathore TGT PHE

Member

 

22-       Integrity Club

1

Sh. R.K. Trivedi, Librarian

I/C

 

2

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

3

Sh. Neetu Vishwakarma PRT

Member

 

23-       Excursion Committee

1

Sh. Ramesh Choudhary PGT Eco.

I/C

 

2

Mrs. Babita J. Singh PGT Bio.

Member

 

3

Sh. R.K.Nagar TGT S.St

Member

 

4

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

5

Mrs. Rukmini Chauhan, TGT

Member

 

6

Mrs. Suman Yadav, PRT

Member

 

24-       Press & Photography Committee

1

Sh. R.L. Dave, HM

I/C

 

2

Sh. Naveen K Dhingra, TGT AE

Member

 

3

Sh. G.R. Choudhary

Member

 


25-    Checking of Cash Book Entries & preparation of CS-54 Committee

1

Sh. M.S. Shekhawat, PGT Maths

I/C

 

2

Sh. Shyam Sunder PGT Comm. 

Member

 

3

Sh. Sukhdev Singh, TGT Maths

Member

 

26-    Income Tax Calculation Committee

1

Sh. Shyam Sunder PGT Comm. 

I/C

 

2

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

3

Sh. Pokar Ram, SSA

Member

 

27-       RTI Committee (for Information & Reply)

1

Sh. R.L. Dave, HM

I/C

 

2

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

Member

 

3

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

Member

 

4

Sh. M. Rafique, JSA

Member

 


 

28-       Furniture Committee

1

Sh. Ramesh Choudhary PGT Eco.

I/C

 

2

Sh. Harish Chandra Bhati PRT

Member

 

3

Sh Dheeraj Rao PRT Music

Member

 

29-       Sanitation, cleanliness & Potable drinking water committee

1

Sh. G.S. Rathore TGT PHE

I/C

 

2

Sh. Abdul Jabbar TGT WE

Member

 

3

Sh. Rajesh Kumar, PRT

Member

 

4

Sh. Bhanaram Sub Staff

Member

 

5

Sh. Parasmal Sub Staff

Member

 

6

Sh. Jeetmal Sub Staff

Member

 

30-       PTA, VMC &VEC Meeting Committee

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C

 

2

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

Member

 

3

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

4

Mrs. Alpana Choudhary TGT

Member

 

31-       Staff Meeting Minutes Writing & Arrangement Committee

1

Mrs. Alpana Choudhary, TGT Eng.

I/C

 

2

Sh. L.K. Dave, TGT Eng.

Member

 

3

Sh. H.D. Charan, TGT Hindi

Member

 

32-       CMP for Primary Section

1

Sh. R.L. Dave, HM

I/C

 

2

Sh. R.R. Azad PRT

Member

 

3

Sh. H.C. Bhati, PRT

Member

 

4

Mrs. Indu Verma PRT

Member

 

33-       Womenís Committee

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C

 

2

Mrs. Alpana Choudhary PRT

Member

 

3

Smt. Dheera Bhati PRT

Member

 

4

Mrs. Suman Yadav, PRT

Member

 

34-       Sexual Harassment Committee

1

Mrs. K.L. Joshi, PGT Hindi

I/C

 

2

Sh. R.R. Azad PRT

Member

 

3

Sh. Jitendra Sharma, TGT Skt.

Member

 

4

Smt. Dheera Bhati PRT

Member

 

5

Ms. Suman Yadav, PRT

Member

 

35-       SC/ST Grievance Committee

2

Sh. S.S. Meena PGT Phy.

I/C

 

3

Sh. R.L. Dave, HM

Member

 

4

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

5

Sh. H.C. Bhati, PRT

Member

 

36-       Beautification & Gardening Club

1

Mrs. Babita J. Singh PGT Bio.

I/C

 

2

Sh. H.D. Charan, TGT Hindi

Member

 

3

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

4

Sh. Neetu Vishwakarma, PRT

Member

 

5

Sh. Rajesh Kumar, PRT

Member

 


 


37-       Morning Assembly Committee

1

Sh. G.S. Rathore, TGT PHE

I/C

 

2

Sh. N.R. Jangir, PGT Eng.

I/C CCA

 

3

Sh. R.L. Dave, HM

I/C Primary

 

4

Sh. Dheeraj Rao, PRT Music

Member

 

5

Sh. P.R. Meghwal, PRT

Member

 

6

Sh. Abdul Jabbar, TGT WE

Member

 

38-       Eco & Nature Club

1

Smt. Babita J. Singh PGT Bio.

I/C

 

2

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

3

Sh. H.D. Charan, TGT Hindi

Member

 

4

Sh. H.C. Bhati, PRT

Member

 

39-       NTSE, Olympiadís

1

Sh. S.S. Meena, PGT Phy.

I/C

 

2

Sh. M.S. Shekhawat PGT Maths

Member

 

3

Sh. Dileep Kumar TGT Maths

Member

 

4

Sh. R.K. Choudhary

Member

 

40-       Refreshment Committee

1

Sh. L.K. Dave, TGT Eng.

I/C

 

2

Sh. G.S. Rathore, TGT PHE

Member

 

3

Mrs. Rukmini Chauhan, TGT

Member

 

4

Mrs. Suman Yadav, PRT

Member

 

41-       Atal Tinkering Labs.

1

Sh. S.S. Meena, PGT Phy.

I/C

 

2

Sh. D.S. Shekhawat

Member

 

3

Sh. Ramesh Choudhary

Member

 

4

Smt. Babita J Singh, PGT Bio.

Member

 

5

Mrs. Alpana Choudhary, TGT

Member

 

6

Sh. Neetu Vishwakarma, PRT

Member

 

7

Sh. H.C. Bhati, PRT

Member

 

8

Smt. Suman Yadav, PRT

Member

 

39-       Shala Darpan

1

Sh. D.S. Shekhawat, PGT C.S.

I/C

 

2

Sh. Ramesh Choudhary PGTEco.

Member

 

3

Computer Instructor

Member

 

4

Sh. M. Rafique, JSA

Member

 

 

 

 

(VIVEK YADAV)

PRINCIPAL